Preston Burke
Hrál ho:
Isaiah Washington (*3. 8. 1963, Houston, Texas, USA)
————————
Známý z:
The Bionic Woman, Hurricane Season, Go for Sisters, Blue Caprice, Area Q., The Moguls, Hněv duší, Detektivové z Hollywoodu, Život jedné dívky, Bombakšeft, Loď duchů, Romeo musí zemřít, Veil, Pravda zabíjí, A Texas Funeral, Mixing Nia, Rituals, Zakázané ovoce, Dlouhá jízda, Sex po telefonu, Hra se smrtí, Stonewall, Mrtví prezidenti, Crooklyn, Pouze obchod, Nebezpečně ozbrojen, Ally McBealová, Soul Food, New York Undercover
————————
Bio:
Isaiah se sice narodil v Houstonu a krátkou dobu s rodiči bydlel v komunitě Houston Heights, v roce 1980 se ale s matkou přestěhoval do Missouri City v Texasu. Otce v té době již neměl, protože mu ho ve třinácti letech zavraždili. Matka si po přesunu do nového města obstarala holičskou licenci a jako vůbec první Afro-Američanka v celém státě Texas se živila holičstvím.
V Missouri City Isaiah o rok později maturoval na Willowridge High School. Po střední škole nastoupil k armádě, konkrétně k United States Air Force (jeho velkým snem a cílem bylo stát se druhým Generálem Washingtonem), a později na Howard University do oboru divadelních věd. V roce 1996 se oženil s Jenisou Marie Garlandovou, se kterou je dodnes. Mají spolu tři děti, syny Isaiaho a Tymeho a dceru Iman.
Isaiah začal hrát krátce po odchození vysoké školy. Stal se členem divadelního spolku City Kids Repertory, jehož cílem bylo chodit hrát po více méně chudinských středních školách a představovat tak dětem z rizikových prostředí nějaké relevantní dramatické kousky. Po nějaké době Isaiah tohoto hraní nechal a započal svou televizní a filmovou kariéru. Hned v jejím prvním roce – 1991 – se objevil ve filmech Pouze obchod a The Color of Love, kraťasu Land Where My Fathers Died a jedné epizodě seriálu Zákon a pořádek. A pak už to jelo jako na běžícím pásu. Isaiah dostával jednu roli za druhou, ve filmech i seriálech, a pořád byl někde vidět.
Ačkoliv většinu z jeho děl asi u nás nebude mnoho lidí znát, pár slavnějších kousků se v jeho filmografii přeci jen dá najít. V roce 1998 se například objevil hned ve dvou dílech Ally McBealové a filmu Zakázané ovoce a o čtyři roky později v náramně brutálním hororu Loď duchů. V roce 2005 pak Isaiah vyhrál v loterii, protože mu Shonda dala roli Prestona Burka ve svých Chirurzích.
Isaiah se sice původně ucházel o roli Dereka Shepherda (Shondiny scénáře šly tak trochu proti proudu a vůbec se nezmiňovaly o tom, jaké rasy by měla která postava být – když už se zmínila o pohlaví, tak to bylo něco), ale nakonec si i s Prestonem dost poradil. Za svůj výkon v této roli si dokonce odnesl dvě ceny NAACP Image Award a jednu Screen Actors Guild Award, časopis TV Guide ho v roce 2006 zvolil nejpřitažlivějším mužem na obrazovkách a časopis People zase jedním z 50 nejkrásnějších lidí vůbec. O vztahu Prestona a Cristiny v Chirurzích navíc psala všechna média, protože to bylo v multikulturní Americe poprvé, co spolu v televizi chodili Afro-Američan s Asiatkou… A pak si to Izajáš všechno bez pardónu posral.
V průběhu třetí sezóny se totiž vlastní vinou ocitl uprostřed dost ošklivého skandálu. V říjnu roku 2006 na povrch vyplavala zpráva o tom, že měl Isaiah svého kolegu z Chirurgů T. R. Knighta označit pekelně nehezkým vulgarismem. Mělo se odehrát asi tohle: Na place během přestávky mezi natáčením jednotlivých scén měl Isaiah o Knightovi nějakým způsobem v nějakém kontextu (snad jakési rozepři s Patrickem Dempseym) prohlásit, že je to „buzna“ (anglicky faggot), načež se do sebe s Patrickem, který se kamaráda snažil zastat, údajně i slovně a fyzicky pustili. Informace o konkrétním průběhu toho, co se tenkrát na place odehrálo, nikde nenajdete. Isaiah se veřejně „omluvil“ za „nešťastnou volbu slov při jednom nedávném incidentu při natáčení“ a Shonda celou aféru rychle smetla pod koberec.
Tak šup šup to ale skončit nemělo. Knighta tahle aféra v podstatě přinutila veřejně „vylézt ze skříně“ (že je gay předtím věděli přátelé, rodina i spolupracovníci, dál ale neměl potřebu se s tím šířit) a aby toho nebylo málo, přišel pak leden 2007. Tehdy celý herecký ansámbl dorazil na udílení cen Zlatý glóbus, na který byl seriál nominován. Ještě na červeném koberci před samotným zahájením slavnostního udílení se Isaiaha na tento incident novináři ptali a on jim v odpověď jen tak zavtipkoval: „Já gaye zbožnuju. Sám jedním chci být. Prosím, můžu gay být taky?“ U tohoto… čehosi to ale neskončilo.
Chirurgové v kategorii o nejlepší dramatický seriál zvítězili a při setkání s novináři se jeden z nich na tuto aféru samozřejmě neopomněl znovu zeptat. Pravda, vzhledem k té příležitosti se to asi tak úplně nehodilo, ale ono se o tom nemluvilo skoro vůbec, takže když už byli všichni herci v čele s Shondou takhle pěkně nastoupení a na ráně, těžko se novinářům divit, že chňapli příležitost za pačesy. Reakce všech zúčastněných na tu otázku je k nezaplacení .
Jak je vidět, Shonda se už už chystala odpovědět, když jí Isaiah vletěl před mikrofon a řekl: „Že je buzerant, jsem o T. R.ovi nikdy neřekl.“ Koukněte se na všechny ty sklopené hlavy a nervózní úsměvy. Patrick Dempsey a James Pickens Jr. nevěří vlastním očím a uším, na přestavitele Marka Sloana jdou nejspíš mdloby, Shondina spoluproducentka je očividně tak naštvaná, že by se nejraději rozeřvala, a Shonda sama se snaží zachránit, co se dá, a odvádí řeč rychle jinam. Zbytek herců není vidět, ale jejich reakce si asi dokážeme domyslet. Ta reakce je poměrně odůvodněná – Knight pár dní později dorazil na rozhovor k Ellen DeGeneres a tam jí pověděl, že Isaiaha a jeho nevymáchanou pusu na place „všichni slyšeli,“ takže herci do jednoho při té tiskovce věděli, že lže, jako když tiskne.
Tady si dovolím takovou drobnou etymologickou odbočku, protože mám pocit, že by se hodilo uvést na pravou míru, proč je to slovo faggot v angličtině tak odporné a proč z něj tím pádem byli všichni tak na větvi. Tedy, jasně, Knighta měli rádi, takže když tu urážku Isaiah proti němu použil, měli ho za omezeneckého parchanta, co jim útočí na kamaráda (nehledě na to, že v Hollywoodu se homofobie všeobecně nenosí, a že podobný skandál byl dost nehezkou skvrnou na jinak velmi čistém a gay-friendly štítě Chirurgů), ale to slovo samotné má dost ošklivou historii. Ti z vás, kdo se dívají na seriál Louie, si určitě na tuhle pasáž vzpomenou. Vy ostatní se nestrachujte – krom toho, že v dané scéně sedí parta přátel večer u stolu a hrají karty, není žádný úvod potřeba. Jeden gay komik na vyzvání kamarádů vysvětluje:
„Slovo faggot (buzerant) samo o sobě znamená otep nebo svazek klacků na podpal. Ve Středověku, když se upalovaly domnělé čarodějnice, tak se pálili i homosexuálové. Jenže zatímco čarodějnice se upalovaly na kůlu, homosexuálové byli považovaní za natolik ubohá a odporná stvoření, že si kůl ani nezasloužili. Namísto toho je prostě přihazovali do ohně s ostatními otýpkami a svazky klacků. Odtud pochází moderní označení flaming faggot. Asi byste měli vědět, že každý gay v Americe si tohle slovo nejspíš už někdy – a možná i několikrát – vyslechl, když ho někdo – a možná rovnou celá skupina lidí – mlátil a řval mu ho do ucha. Takže když to slovo použijete, prostě to hned otevře všechny tyhle staré rány.”
A kdyby vás zajímaly etymologie některých českých výrazů, které nejsou sice zdaleka tak drsné, ale když je použijete, tak svému účelu poslouží stejně dobře, račte čísti dál:
Teplouš – hanlivé označení pro homosexuály, vzniklo ze slova teplý, které je přeneseno z německého schvul, které v překladu mimo horký, teplý znamená taky obtížný či trapný.
Buzerant – slovo se do češtiny dostalo přes němčinu ze severoitalského buzarada (sodomita), které vzniklo z pozdnělatinského bugeru (pův. bulgaru); původně označovalo příslušníka hnutí bogomilů, které vzniklo v Bulharsku; přenesení významu vycházelo z dobových představ, které kacířství spojovaly s různými sexuálními nevázanostmi; sloveso buzerovat, jehož význam je posunut opět do nesexuálního významu, je pravděpodobně novější.
Buzna – používáno jako zkrácenina slova buzerant, nejspíš jde o zkomoleninu etnického jména Bulhar; Bulhaři byli pronásledování za své neřesti, mezi nimiž byla i homosexualita.
Ale zpátky k Isaiahovi – ten se sice opět veřejně omluvil, ale tentokrát udělal takovou botu, že už nebylo cesty zpět. Sice se hned v lednu vrátil do práce a v Chirurzích ho tak můžeme vídat až do konce série, v červnu 2007 ale bylo oznámeno, že mu Shonda neprodloužila platnost smlouvy, a že Isaiah v seriálu končí. Jak tuhle zprávu Isaiah vzal, si asi dovedete představit. „Jsem vytočenej a namíchnutej a nenechám si to už líbit,“ stálo v jeho oficiálním prohlášení.
Později se svůj vyhazov – a tohle byl zrovna u Chirurgů fakt dost přešlap – dokonce snažil svést na rasismus: „Omluvil jsem se a ukázal, jak moc mě mrzí, jestli jsem se někoho dotknul nebo někomu ublížil. Jestliže tady ale černochovi nedokáží lidé odpustit, zatímco takovému Robertu Downey Jr.ovi a guvernéru Kalifornie v klidu dávají druhé a třetí šance, tak to podle mého hodně vypovídá o nevyrovnaném postavení ras v téhle zemi.“
V rozhovoru s Larry Kingem navíc Isaiah podal další verzi toho, co se tehdy odehrálo na place. Podle něj to slovo vůbec nepoužil v souvislosti v Knightem, ale vybreptnul ho ze sebe během hádky, vyprovokované Patrickem Dempseym. Isaiah se s ním kousnul proto, že měl pocit, že ho Patrick nebere dost vážně, a že s ním „jedná jako s čubkou, slečinkou, přizdisráčem a buzerantem – čili člověkem, co je slabý a bojí se za sebe rvát.“ I kdyby tahle verze byla pravdivá, nejsem si jistý, jestli si tím Isaiah spíš nepřihoršil – takhle se totiž jednak nedotknul jen Knighta, ale rovnou celé LGBT skupiny, a navíc tím také dal nepřímo najevo, co si myslí o postavení žen ve společnosti. No, raději popojedem…
Jakmile mu trochu vychladla hlava, oznámil Isaiah, že na léto odjede do Sierra Leone, a že si s celými Chirurgy už přestane lámat hlavu. Ještě předtím ale televizní stanice NBC vypustila zprávu, že Isaiaho obsadila do svého nového seriálu Bionic Woman. Isaiah si užil léto, natočil svých několik dílů první série Biožínky a chvíli to vypadalo, že má to nejhorší za sebou. Seriál se ale nedokázal odlepit od země a pro nízkou sledovanost byl po několika dílech stažen z vysílání a zrušen.
Od té doby se Isaiah začal věnovat mimofilmovým aktivitám. Stejně jako všichni Afro-Američané má i Isaiah kořeny na Starém kontinentě, ale na rozdíl od většiny Američanů se o svůj původ v dospělosti hodně zajímal. Už v roce 2006 si nechal udělat testy DNA a zjistil tak, že předci z jeho matčiny strany pochází ze západní Afriky (konkrétně z kmenů Mende a Temne, žijících na území současné Sierra Leone), a že z otcovy strany má kořeny v kmeni Mbundu, jehož potomci žijí v dnešní Angole.
V květnu 2006 do Sierra Leone zajel, byl velmi vřele přijat, podílel se tu na spoustě charitativních akcí a na základě svého genetického testu obdržel čestné občanství (jako vůbec první Afro-Američan toho touto cestou docílil). Se Sierrou Leone byl Isaiah v úzkém kontaktu i nadále – v roce 2007 tu založil svou první školu pro 150 žáků. Sieře Leone Isaiah pomáhá i jinými charitativními činy – podílí se na zavádění počítačů do nejrůznějších institucí, rozdává peněžní dary, účastní se akcí na podporu boje proti malárii, tu a tam působí jako poradce, když do Států přijede nějaký vyslanec nebo představitel nějakého afrického státu apod.
Isaiah také napsal a vydal jednu knihu, takový v podstatě memoár. A Man from Another Land popisuje jeho ranný život, kariéru u filmu a televize, ale především pak jeho cestu za nalezením svých afrických kořenů.
Isaiah se až do velmi nedávné doby věnoval právě své africké minulosti a herectví u něj hrálo druhé housle. Tu a tam se někde mihnul – například v roce 2008 ve filmu The Least of These nebo jedné epizodě seriálu The Cleaner, o rok později ve snímku Hurricane Season nebo v roce 2011 v Area Q. Pořádně se do hraní ale opřel až v roce 2013 – právě tehdy se ukázal v seriálu The Hundred, kraťasech Not 4 Sale a They Die by Dawn a filmech Blue Caprice, Doctor Bello, Go for Sisters, The Trials of Cate McCullough a Yefon.
————————
Vývoj postavy:
Preston Xavier Burke byl jednou z postav, s nimiž seriál začínal. Byl nám představen jako skvělý a nesmírně precizní šéf kardiotorakálního oddělení Seattle Grace a v pozdějších dílech jsme se o něm ještě dozvěděli, že je pěkný puntičkář, doma má tak uklizeno, až je tam skoro sterilní prostředí, a že je náramný kuchař.
Z Prestonovy minulosti víme, že vyrostl v Alabamě, kde jeho matka dodnes vlastní restauraci, a že na cestě za kariérou doktora chodil nejdříve na Tulane University (kde byl členem univerzitního spolku Alfa Kappa Psí) a později do John Hopkins Medical School. Právě zde se seznámil s Ericou Hahnovou, která ho od té doby obdivovala (ačkoliv by mu to do očí sama nikdy nepřiznala), a která ze třídy promovala s druhým nejlepším výsledkem… hned po prvním Prestonovi. Od této porážky jsou si oba pěknými rivaly.
Preston si už v první sezóně začal románek s Cristinou Yangovou, ale brzy se s ní rozešel, protože měl pocit, že by jim aféra stážistky s jejím nadřízeným mohla zničit reputaci a tím pádem i kariéry. Zpátky dohromady je svedl až Cristinin potrat. Od chvíle, co se k sobě vrátili, začala Cristina také bydlet u Burka doma – v jeho až nepřirozeně chladném, prázdném a sálově čistém bytě.
Burke také navázal poměrně zajímavý vztah s Georgem. Nejdříve se moc nemuseli, ale Preston si Georgieho nakonec oblíbil a začal ho brát za „svého chlapáka“. George se ke svému kamarádovi a jeho přítelkyni na jednu dobu dokonce nastěhoval, musel si dát ale na Burkův popud brzy zase odchod, když začal Cristině lézt na nervy a ta se rozhodla se ho zbavit svou nahotou.
Burke si ještě dobře rozuměl s Derekem, Richardem a Addison. S Addison tedy víc a ihned, a ani u Richarda nebyl žádný zádrhel. U Dereka to ale bylo o poznání složitější, protože toho bral Preston jako konkurenci v boji o místo Šéfa chirurgie. Ačkoliv spolu oba dva tedy vycházeli, jako přátele by je Preston zrovna neoznačoval. To vše se změnilo až poté, co v nemocnici ve druhé sérii explodovala nevybuchlá střela.
Na konci druhé série byl Burke při příchodu do nemocnice (kde měl na Izziino zavolání jít operovat Dennyho Duquetta) postřelen a musel jít na operaci. Tu sice přežil, ale kulka ho zasáhla do ramene tak nešťastně, že dostal třas do pravé ruky. Burke to ale nechtěl nikomu přiznat, protože se bál, že by to mohlo zabít jeho kariéru. Namísto toho se spolčil s Cristinou, která ho kryla, když na něj záchvat třasu při operování přišel, a v mezičase se cvičil v naději, že třas po čase ustoupí.
Neustoupil a navíc jejich nebezpečné tajemství odhalil George. Ten na Cristinu zatlačil, že oba dávají v sázku životy pacientů, a řekl jí, že pokud o Burkově třasu nepůjde říct Šéfovi ona, udělá to za ni sám. Cristina takový nápor stresu nevydržela, za Webberem zašla a všechno mu vysypala. Burke šel sice na další operaci a Derekovi se podařilo ho třasu zbavit, veškerých nadějí na povýšení se ale musel vzdát.
Mezi ním a Cristinou od té doby zuřila Studená válka. Bariéru ticha po dlouhé době prolomila až Cristina a Burke se jí vzápětí vyslovil. Cristina souhlasila a až do konce třetí série probíhaly přípravy na velkou finálovou svatbu, které zahrnovaly všechny klasické předsvatební stresy – příjezd maminek, shánění družiček, holení obočí… prostě celou tu šarádu.
Finále samotné ale přineslo nečekaný zvrat – přímo v den svatby, těsně před obřadem, Burke za Cristinou přišel a řekl jí, že svatbu ruší. Odůvodnil to tím, že už od počátku věděl, že celá svatba byla jeho nápad, že Cristina sama by se do ní nehnala, kdyby ho tolik nemilovala, ale právě proto, že on miluje ji, tak ji nemůže nutit do něčeho, co by bylo proti její vůli. V podstatě si uvědomil, že se z ní snaží udělat takovou ženu, jaká by jemu nejvíc vyhovovala, a nebral Cristinu jednoduše takovou, jaká už sama byla. Ve snaze ochránit ji před budoucím neštěstím ji proto na poslední chvíli opustil, z bytu si odnesl to nejcennější (svou trumpetu, desky Eugena Foota, fotku babičky a svoji čapku pro štěstí), podal v práci výpověď a odjel z města.
Burka na pozici vedoucího kardiotorakálního oddělení nahradila jeho bývalá spolužačka z vysoké, dlouholetá rivalka a skrytá obdivovatelka Erica Hahnová. Ta si kvůli jejím pletkám s nadřízenými (a pocitu, že jí připomíná ji samou) okamžitě nesedla s chudákem Cristinou a během svého působení v nemocnici ji tak trochu terorizovala svým nezájmem vpouštět ji na sál a čemukoliv ji učit.
Cristina to brala dost těžce a o to víc ji pak bolela druhá rána, kterou jí zpětně zasadil Burke. Ten totiž v polovině čtvrté série dostal prestižní Harper Averyho cenu, ale ve svém článku, který při té příležitosti napsal, se o Cristině (bez jejíž pomoci při svých potížích s roztřesenou rukou by to ocenění sotva vyhrál) ani slůvkem nezmínil. Rozesmutněná Cristina dostala před Lexie záchvat zpěvu, ze kterého ji dostala až Meredith.
Od konce třetí série se Burke v seriálu přímo neukázal, od tohoto dílu pak ani nepřímo. Vzhledem k aféře kolem jeho představitele je dost nepravděpodobné, že by se tato postava do seriálu kdy vrátila.