Craig Thomas
Hrál ho:
William Daniels (*31. 3. 1927, Brooklyn, New York, USA)
———————–
Známý z:
Knight Rider, Absolvent, St. Elsewhere, Ledově ostří, Boy Meets World, (J)elita ze střídačky, Simpsonovi, Rudí, její alibi, Modrá laguna, Černá neděle, Ach, Bože, The Adams Chronicle, 1776, Sestřička, Tisíc klaunů, Captain Nice, Opálení, City in Fear, Celou dlouhou noc, Schůzka naslepo, Děvčátko se zápalkami, Loterie
———————–
Bio:
Ačkoliv by si člověk podle přízvuku, který William používal ve spoustě svých rolí mohl myslet, že pochází z Bostonu, narodil se v Brooklynu do rodiny stavaře. V roce 1949 promoval na Severozápadní univerzitě, kde byl také členem klasického vysokoškolského spolku Sigma Nu (no, “klasického” – v té době nebyli američtí vysokoškoláci tak zkažení, jako jsou stereotypicky dnes, takže bych si spíš představoval spolek do smokingů oděných mladíků s doutníky v ruce, co usrkávají brandy a hrají si na dospělé). Od roku 1951 je ženatý s herečkou Bonnie Bartlettovou, se kterou má dvě děti.
Svou kariéru William započal v Brooklynu, kde s ostatními členy své rodiny chodil po nejrůznějších večerních podnicích zpívat. Touhle cestou se dostal i na televizní obrazovky – v roce 1943 s rodinou zpíval v jednom pořadu na NBC – tehdy jediné stanici, která vysílala v New Yorku.
Odstud nebylo daleko na Broadway – poprvé si tu zahrál dva roky po svém průlomu ve hře Life with Father a na divadelních prknech skotačil ještě celá následující desetiletí. Mezi jeho nejvýznamnější divadelní počiny patří účast ve hrách 1776 (za ztvárnění postavy Johna Adamse si dokonce vysloužil nominaci na cenu Emmy pro herce ve vedlejší roli, kterou ale důrazně odmítl se slovy, že role Adamse je rolí hlavní, nikoliv vedlejší, a ať se jde celá porota za takové pochybení bodnout), Tisíc klaunů, Malá noční hudba nebo Albeeho The Zoo Story, za kterou si odnesl cenu Obie.
Sólově se ale v televizi objevil až v roce 1952, kdy si zahrál mladého Johna Quinciho Adamse v televizním filmu A Woman for the Ages. Roli si o dvacet čtyři let zopakoval (Adamse v té době logicky hrál již jako pána ve středních letech) v minisérii z produkce PBS The Adams Chronicles.
Ve filmu si poprvé zahrál až v roce 1963 v protiválečném dramatu Ladybug Ladybug. Pak se dva roky v Hollywoodu neobjevil a v roce 1965 si zopakoval svou roli v Tisíci klaunech. Z následujících filmových úspěchů můžeme vyjmenovat například jeho účast v Absolventovi s Dustinem Hoffmanem nebo v další filmové verzi jeho divadelní hry – tentokrát 1776.
William se ale proslavil především svou prací pro televizi. Hrál v seriálu Captain Nice (ztvárnil tu postavu policejního chemika a nechal se slyšet, že práci na tomhle veledíle z duše nenáviděl) a mezi lety 1982 a 1988 v St. Elsewhere. V roce 1986 byl za účinkování v tomhle seriálu vyhrál cenu Emmy nejen on, ale také jeho žena, čímž se stali teprve druhým manželským párem v dějinách Hollywoodu, kterému se něco takového podařilo. V letech 1993-2000 hrál podstavu ředitele v seriálu Boy Meets World (a roli si zopakoval i v roce 2013 v seriálovém spin-offu Girl Meets World). Z trochu nedávnější doby můžeme vzpomenout například účinkování v jedné z epizod seriálu Scrubs.
Většina z vás ho ale bude znát ze seriálu Knight Rider, kde se objevil snad v každé epizodě. Že si vybavujete jen Hasselhoffa, ale Williamovu tvář ne? Není divu – William namluvil KITTa, to fajnové autíčko. Hlas té káře propůjčoval nejen mezi roky 1982 až 1986, kdy se vysílal seriál, ale také v televizním filmu z roku 1991, párkrát v Simpsonových, kteří Knight Ridera parodovali, atd. atd.
V posledních pár letech se kvůli pokročilému věku William už nikde příliš neobjevuje a kromě Chirurgů a Girl Meets World můžeme z nedávné doby uvést třeba účinkování ve dvou epizodách seriálu Closer v roce 2006 nebo jednom dílu Kauz z Bostonu o dva roky později. Mezi tím se mihnul ve filmu Ledově ostří, ale budeme raději předstírat, že tenhle film se nestal. Mezi lety 2008-2012 si pak dokonce dal od televize a filmu pauzu (asi načerpával síly na přesun do zasněženého státu Massachusetts).
———————–
Vývoj postavy:
Jeden by si skoro myslel, že jsme se s kardiotorakálním chirurgem Craigem Thomasem setkali až v deváté sezóně, když Cristina přijela do Mayo Clinic v Minnesotě, opak je ale pravdou.
Video dole je mi důkazem, že Dr. Thomas Cristině příseděl už na komisionálních zkouškách na konci sezóny osmé. Nutno podotknout, že už tehdy si do oka příliš nepadli – Thomas byl na Cristinu moc pomalý a jako by zaseknutý v jedné z dávno zapomenutých dekád; pro Dr. Thomase byla zase Cristina rádoby vševědoucí nickou, která si znalostí nejmodernějších technik kompenzovala nedostatek vlastních zkušeností. Dr. Thomas se ale ukázal být spravedlivým zkoušejícím, a i přes to fiasko, jakým se Cristinina zkouška ukázala být, ji nechal projít.
http://www.youtube.com/watch?v=gthScFgpYbg
Oba dva se ale pořádně seznámili opravdu až v sérii deváté. Cristina tehdy nastoupila do Mayo Clinic hlavně proto, aby byla co nejdál od místa, které jí způsobilo tolik bolesti. To ale ještě netušila, jakými útrapami si bude muset projít i zde – byla totiž dosazena k Dr. Thomasovi. Na V první řadě to bylo s odůvodněním, že si prostě vytáhla černého petra, že na ni jednoduše vyšla řada; pod povrchem se ale skrýval mnohem temnější důvod.
Vedení nemocnice Dr. Thomase kvůli jeho pokročilému věku a ne příliš moderním technikám chtělo ohlídat a co nejdříve vyrazit. V době, kdy se o tomto plánu Cristina dozvěděla, ale byli už s Dr. Thomasem nejlepší přátelé. Jeho tradiční techniky navíc velmi oceňovala, protože se díky nim jednak dozvěděla spoustu nového, ale také jí pomohly naučit se dívat na problémy a přistupovat k nim z dosud nepoznaných úhlů pohledu.
Cristina mu tedy zákonitě šla o tomto plánu ihned povědět, varovat ho před takovým podlým a nekalým jednáním, načež jí Dr. Thomas vyrazil dech slovy, že o něm už dávno ví, a že se ho vedení snaží z nemocnice vyštípat už několik let. Protože je ale prvotřídním chirurgem a v zásadě nedělá žádné chyby, je jeho vyhazov pro vedoucí doslova nadlidským výkonem.
Dr. Thomas v Cristině našel žačku, Cristina v něm zase svého mentora. Dohromady je pojil nejen smysl pro humor, ale také nepříjemná zkušenost s pádem letadla. Dr. Thomas sloužil jako voják ve válce ve Vietnamu a při jednom letu bylo jeho letadlo sestřeleno – byl jediným členem posádky, který havárii přežil.
Jelikož Dr. Thomas neměl manželku ani děti, byla pro něj Cristina v podstatě jedinou rodinou. Oba se měli velice rádi a náramně jim to spolu v nemocnici klapalo. Samo sebou proto Dr. Thomas musel brzy zemřít. Při jedné operaci, kterou vykonával s Cristinou, dostal naprosto nečekaně infarkt a na místě zemřel. Po jeho smrti neměla Cristina už žádný důvod v Minnesotě nadále zůstávat a vrátila se proto do Seattlu.
————————————————
THOMASOVA POSLEDNÍ SLOVA
Dýchej, Dr. Yangová. A nebuď hrubá. Nesnaž se přede mnou skrýt. Ženy tvé generace pozbyly slušnost. Jaká to urážka přírody! Průměrní chirurgové tě uvidí a budou uvadat ve tvém stínu. Nesnižuj se, abys je utěšila. Tady si přátele nehledej. Beztak bys je tu nenašla. Nikdo z těchto břídilů není schopen ti porozumět a ani nikdy nebude. Pokud budeš mít štěstí, tak až budeš sešlá a svraštělá jako já, narazíš na nějakého lékaře, co nebude brát ohled na nic než svoje řemeslo, a vycvičíš ho tak, jako já vycvičil tebe. Do té doby si přečti nějakou dobrou knihu. Čeká tě velká budoucnost, Yangová, tak mě nezklam.
————————————————